W planie i decyzji rozstrzygamy o ochronie zabytków
Uchwalając studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, rada ma obowiązek uwzględnić w tym dokumencie kwestie związane z ochroną zabytków. Tak samo postąpi wójt, rozstrzygając o warunkach zabudowy
Prawnymi formami ochrony zabytków są: wpis do rejestru, uznanie za pomnik historii, utworzenie parku kulturowego oraz – od 5 czerwca 2010 r. – ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego.
Ponadto od 5 czerwca 2010 r. nowelizacja ustawy o ochronie zabytków wprowadza obowiązek uwzględnienia ochrony zabytków i opieki nad zabytkami przy sporządzaniu rozmaitych dokumentów strategicznych i planistycznych.
Dotyczy to nie tylko koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju, ale również strategii rozwoju województw, analiz i studiów z zakresu zagospodarowania powiatu, strategii rozwoju gminy, studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, planów przestrzennych, a nawet decyzji o warunkach zabudowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta