Małżeństwo niepełnosprawnego pozbawia świadczenia pielęgnacyjnego opiekuna
Prowadzę samotnie gospodarstwo rolne i opiekuję się od kilkunastu lat niepełnosprawnymi rodzicami. Oboje mają ustalony w tym roku znaczny stopień niepełnosprawności. Dowiedziałam się, że jest możliwość, abym otrzymała świadczenie pielęgnacyjne. Gdy pytałam w ośrodku pomocy społecznej, czy mogę się o nie ubiegać, powiedziano mi, że nie warto składać wniosku, bo rodzice pozostają w związku małżeńskim. Z tego powodu i tak świadczenia nie dostanę. Czy rzeczywiście tak jest?
Czytelniczka może złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne. Rzeczywiście musi się jednak liczyć z tym, że zostanie on rozpatrzony negatywnie – z uwagi na art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Negatywną przesłanką przyznania świadczenia pielęgnacyjnego jest bowiem to, że osoba niepełnosprawna pozostaje w związku małżeńskim. Gmina z uwagi na małżeństwo rodziców go prawdopodobnie odmówi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta