„Idee na smyczy” – Odpowiedź Bartłomiejowi Sienkiewiczowi
Artykuł B. Sienkiewicza „Idee na smyczy” („Rz”, 17.07.2010), będący reakcją m.in. na nasze krytyczne uwagi do jego tekstu „Pożegnanie z Giedroyciem”, rozczarowuje.
Dotyczy to w szczególności dwóch spraw: „twórczego” rozwinięcia przez Sienkiewicza przypomnianej przez nas koncepcji celu minimum w polityce wschodniej oraz tez Sienkiewicza na temat polityki wobec Rosji.
W pierwszej sprawie Sienkiewicz występuje jako prostoduszny analityk. Prostoduszność w analizach politycznych zaś skłania do myślenia analogiami i doprowadzania ich, „logicznie” rzecz jasna, do absurdu. Kiedy podkreślamy, że celem minimum było po 1989 r. pojawienie się na wschodniej granicy RP nieagresywnych suwerennych państw, Sienkiewicz po wyrżnięciu słowa „minimum” odkrywa, że profesorom brakuje odwagi i wyobraźni, nie chcą postawić kropki nad „i”. Prostoduszny analityk ją stawia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta