Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Janczarki w kupie bardzo szkodliwe

24 lipca 2010 | Bitwy i wyprawy morskie | Michał Mackiewicz
Na pokładach osmańskich okrętów nie zabrakło elity tureckiej armii – janczarów. W owym czasie posługiwali się oni już w dużej mierze długą bronią palną – lontowymi rusznicami.
autor zdjęcia: Marek Szyszko
źródło: Rzeczpospolita
Na pokładach osmańskich okrętów nie zabrakło elity tureckiej armii – janczarów. W owym czasie posługiwali się oni już w dużej mierze długą bronią palną – lontowymi rusznicami.

Autor jest pracownikiem naukowym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Lepanto było starciem, w którym użyto wielkiej liczby dział i gdzie doszło do imponującego i niespotykanego dotychczas pojedynku artyleryjskiego. Flota Ligi dysponowała ponad 1800 działami, Turcy mieli ich ok. 750. Oczywiście były to lufy rozmaitych rodzajów i wagomiarów. Mimo podejmowanych prób o pełnej standaryzacji nie było wówczas mowy.

Głównym miejscem grupowania artylerii na okrętach wiosłowo-żaglowych był pomost dziobowy, na którym pośrodku ustawiano najcięższe działo, flankowane po bokach przez dwa mniejsze. Cięższe galery chrześcijańskie miewały po cztery działa flankujące. Bywało, że cięższą armatę umieszczano także na rufie, natomiast wzdłuż burt montowano jedynie lekkie działka relingowe, używane na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8682

Spis treści
Zamów abonament