Dostęp do zasobów sieciowych musi być pod ścisłą kontrolą
Łatwo się do nich włamać. Dlatego powinny być dobrze zabezpieczone. Przede wszystkim trzeba szyfrować dane
Firmy chętnie decydują się na bezprzewodowy dostęp do Internetu (Wi-Fi). Już w 2009 r. sieci takich było więcej niż tradycyjnych. Łatwo się je instaluje, i to stosunkowo niewielkim kosztem.
Korzystanie z sieci bezprzewodowej jest wygodne, ale bez wielkiego problemu można się do niej dostać z zewnątrz, bez wchodzenia do budynku. Wystarczy do tego zwykły sprzęt seryjnej produkcji, a nawet tylko dobrej jakości karta WLAN (bezprzewodowa) i oprogramowanie, które można bezpłatnie pobrać z Internetu.
Atak na sieć bezprzewodową zazwyczaj jest robiony po to, by zdobyć dane i wykorzystać je w celach przestępczych, zainstalować i rozsyłać wirusy lub po prostu uzyskać darmowy dostęp do zasobów Internetu. Sieci Wi-Fi są też podatne na ataki zwane man-in-the-middle; cyberprzestępcy uzyskują wtedy pełen dostęp do przesyłanych informacji.
Aby taki atak był niemożliwy, należy przede wszystkim szyfrować dane. Wówczas są one trudne do odczytania i przechwycenia.
Zalecane nowe standardy
Przy szyfrowaniu danych przesyłanych przez sieć bezprzewodową stosowane są takie standardy, jak WEP oraz WPA lub WPA2. Standard WEP jest już przestarzały i łatwy do złamania. W średnio obciążonej sieci klucze WEP można złamać w 90 proc. przypadków.
Dlatego polecane są standardy WPA i WPA2. Ten drugi wykorzystuje znacznie trudniejsze do złamania klucze 128-bitowe (w WEP są to klucze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta