Najpierw wyrok NSA, potem wniosek o odszkodowanie
Podatnik, który uzyska pozytywne rozstrzygnięcie po wniesieniu skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, zyskuje prawo do wystąpienia do Skarbu Państwa z powództwem cywilnym o odszkodowanie
Od 4 kwietnia 2010 r. ustawodawca wprowadził zmiany do ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm, dalej p.p.s.a.), na mocy których wyposażył podatników w nowe narzędzie do walki o ich prawa. Ustawa wprowadziła instytucję skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Skarga taka przysługuje zarówno od orzeczeń WSA, jak i NSA. Jako zasadę ustawodawca przyjął, że skarga przysługuje od prawomocnego orzeczenia WSA, gdy przez jego wydanie została stronie wyrządzona szkoda, a zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie środków prawnych nie było i nie jest możliwe.
W wyjątkowych przypadkach skarga przysługuje także od prawomocnego orzeczenia WSA, jeżeli strony nie skorzystały z przysługujących im środków prawnych, gdy niezgodność z prawem wynika z naruszenia podstawowych zasad porządku prawnego lub konstytucyjnych wolności albo praw człowieka i obywatela, chyba że jest możliwa zmiana lub uchylenie orzeczenia w drodze innych przysługujących stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta