W sporze z fiskusem swoje racje trzeba udowodnić
Żaden urząd skarbowy nie da wiary ustnym twierdzeniom podatnika. Nie musi zresztą, bo przepisy zobowiązują podatników do tego, aby wszelkie ulgi, odliczenia czy inne zdarzenia potwierdzali odpowiednimi dokumentami
Ordynacja podatkowa w art. 180 mówi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może się przyczynić do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe, inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.
Jak wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 19 marca 2009 r. (I SA/Go 908/08), „materiały zgromadzone w toku postępowania karnego są pełnoprawnym dowodem w postępowaniu podatkowym”.
Obowiązki urzędników
Organ podatkowy w trakcie postępowania ma określone obowiązki. Przede wszystkim powinien zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Rozpatrując go, nie może pominąć żadnego przeprowadzonego dowodu, może natomiast odmówić dowodowi wiarygodności – zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów. W takim jednak przypadku musi uzasadnić, z jakiej robi to przyczyny.
Może w każdym stadium postępowania zmienić, uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu. Fakty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta