Dzień energetycznych transakcji roku
Dziś mogą zapaść kluczowe decyzje prywatyzacyjne dwóch grup energetycznych – chodzi o 13 mld zł dla budżetu. Zarząd PGE zdecyduje, jaki wniosek prześle do UOKiK– o warunkową, albo o nadzwyczajną zgodę na przejęcie Energi. Minister Skarbu wybierze firmy, z którymi ma negocjować sprzedaż Enei
Dziś ważą się losy dwóch nie tylko najważniejszych procesów prywatyzacyjnych w tym roku, ale też najważniejszych dla przyszłości branży energetycznej. Na wpływy ze sprzedaży poznańskiej Enei i gdańskiej Energi czeka też minister finansów. Dzięki tym transakcjom minister skarbu zdoła nie tylko wypełnić tegoroczny plan przychodów, ale i przekroczyć go na tyle, by pobić rekord prywatyzacyjny z 2000 roku, czyli czasów rządu Jerzego Buzka.
Wniosek PGE do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może przesądzić o tym, czy dojdzie do sprzedaży Energi, wartej 7,5 mld zł. Natomiast wybór inwestorów do wyłącznych negocjacji zadecyduje o losach trzech firm, które już są na polskim rynku energetycznym, a które liczą na silne wzmocnienie pozycji po przejęciu Enei.
Zarząd PGE ma wyjątkowo trudne zadanie do wykonania. Musi tak przygotować wniosek do UOKiK, by uzyskać zgodę jej prezes Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel na przejęcie Enei, mimo że przez to wzmocni swoją już i tak dominującą pozycję na rynku.
Według informacji “Rz” szefowie PGE analizują ciągle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta