Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcom teraz łatwiej będzie uzyskać pieniądze z funduszy

12 października 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Kołtuniak
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Operujące na rynku fundusze poręczeniowe i pożyczkowe, które korzystają z unijnego wsparcia, będą mogły uelastycznić swoją ofertę dla małych i średnich firm. Dotyczy to zasad udzielania przez nie tzw. pomocy de minimis

Jednym ze sposobów wykorzystywania funduszy unijnych w Polsce jest zasilanie nimi funduszy poręczeniowych i pożyczkowych. Pozwala im to na rozszerzenie działalności, co z kolei przekłada się na większą liczbę firm otrzymujących wsparcie w postaci pożyczki lub kredytu.

Taki mechanizm, w przeciwieństwie do jednorazowych dotacji inwestycyjnych udzielanych przedsiębiorcom, powoduje, że pieniądze, jakie otrzymujemy z Unii Europejskiej, mogą służyć rozwojowi większej liczby firm. Środki wracają bowiem do obiegu po spłacie pożyczki przez przedsiębiorcę. Podobnie jest w przypadku spłaty kredytu objętego poręczeniem.

Odblokowane w ten sposób fundusze będą pracować na rzecz następnych firm w kolejnych latach. Celem inicjatyw pożyczkowych i poręczeniowych wprowadzanych przez władze samorządowe w poszczególnych województwach jest przede wszystkim ułatwienie zdobycia finansowania przez małe i średnie firmy.

Pożyczki mają służyć m.in. młodym firmom, którym trudno jest pozyskać kredyty na rynku komercyjnym. Poręczenia będą służyć tym przedsiębiorcom, którym z różnych powodów banki odmawiają finansowania lub godzą się na nie, ale na niekorzystnych dla firmy warunkach.

Dysponując poręczeniem niezależnej instytucji, taki kredyt będzie łatwiej uzyskać. Innymi słowy, instrumenty te mają wpływać na poprawę dostępności środków na finansowanie inwestycji i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8750

Spis treści
Zamów abonament