Losowanie zdecyduje, kto zostanie wójtem
Może się zdarzyć, że ani pierwsza, ani druga tura wyborów nie rozstrzygnie, który z kandydatów obejmie fotel burmistrza. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie losowania
Jak wynika z treści art. 4 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 176, poz. 1191), za wybranego na wójta uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów takiego wyniku nie osiągnął, w terminie 14 dni od dnia pierwszego głosowania przeprowadza się głosowanie ponowne.
Prawo startu w drugiej turze wyborów przysługuje jedynie dwóm kandydatom, którzy w pierwszym głosowaniu uzyskali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Oznacza to, że pozostali odpadają.
Czasem zdarza się tak, że dwóch lub więcej kandydatów otrzyma tę samą liczbę głosów. Nie oznacza to jednak, że obydwaj przechodzą do drugiej tury. Jak wynika bowiem z treści art. 4 ust. 3 ustawy o bezpośrednim wyborze (...), w takiej sytuacji o dopuszczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta