Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O człowieku, który oskarżył Polskę

16 października 2010 | Plus Minus | Michał Majewski Paweł Reszka
Tak wygląda tortura podtapiania (waterboarding), odtwarzana przez protestujących przed Departamentem Stanu USA
źródło: AP
Tak wygląda tortura podtapiania (waterboarding), odtwarzana przez protestujących przed Departamentem Stanu USA
Abd al-Rahim al Nasziri
źródło: FBI
Abd al-Rahim al Nasziri

Polscy politycy mogą mieć poważny kłopot z powodu Saudyjczyka al Nasziriego więzionego przez Amerykanów

Toczące się w Polsce od ponad dwóch lat śledztwo dotyczące domniemanego więzienia CIA w Polsce objęte jest największymi tajnymi klauzulami. Ale wniosek do prokuratury skierowany przez Abd al Rahima al Nasziriego, oskarżającego władze polskie o to, że był nielegalnie na terytorium naszego kraju przetrzymywany, może mu nadać nowy impuls.

Saudyjczyk – którego CIA uważa za mózg ataku na amerykański niszczyciel USS „Cole” – chce, by prokurator przesłuchał kilku ważnych świadków. Jego prawnicy nie mówią kogo, ale można się domyślać, że wnioskują, by śledczy wezwali co najmniej Aleksandra Kwaśniewskiego, Leszka Millera i Zbigniewa Siemiątkowskiego. Czyli ludzi, którzy mogli mieć coś wspólnego z powstaniem tajnego więzienia CIA na terenie szkoły wywiadu w Starych Kiejkutach na Mazurach. Na tym zapewne się nie skończy – być może wezwani zostaną i politycy PiS, którzy mogli „odziedziczyć” po poprzednikach kłopotliwą wiedzę na ten temat. Mowa o Jarosławie Kaczyńskim, Kazimierzu Marcinkiewiczu czy Zbigniewie Ziobrze.

Kim jest Nasziri

Nie ma o nim zbyt dużo informacji. Nawet jego prawnicy, którzy co jakiś czas mogą odwiedzać go w amerykańskiej bazie wojskowej w Guantanamo na Kubie, milczą. Zadaliśmy jego amerykańskiej obrończyni Nancy Hollander dziesięć szczegółowych pytań. Chcieliśmy wiedzieć, jak jej klient czuje się po ośmiu latach za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8754

Spis treści
Zamów abonament