Egzaminy prawnicze: chaos i niekompetencja
Na 100 tys. mieszkańców przypada w naszym kraju 99 dyplomowanych prawników – zwraca uwagę prezes Krajowej Rady Radców Prawnych
W sierpniu tego roku do Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka skierowany został projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Jego autorami są posłowie Platformy Obywatelskiej. Ze względu na liczne mankamenty projektu, w tym i natury konstytucyjnej, wymaga on komentarza.
Krajowa Rada Radców Prawnych
14 września 2009 roku uznała, iż egzamin wstępny na aplikację radcowską nie powinien być przeprowadzany. Uważaliśmy, że prosty test jest fikcją, a nie rzetelnym sprawdzeniem wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Mało kto dziś pamięta, że 15 września 2009 roku Rada Ministrów miała przyjąć projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych i skierować go do dalszych prac w Sejmie. Swoją uchwałą KRRP zablokowała pracę nad tym projektem na rok. Rząd bowiem nie miał lepszego rozwiązania do zaproponowania młodym ludziom, którzy po skończeniu studiów chcieli przecież zostać wysoko wykwalifikowanymi radcami prawnymi, notariuszami czy też adwokatami, a nie doradcami prawnymi (co potwierdzają badania ELSY, TNS OBOP).
Niebezpieczny pomysł
Teraz ze względu na zbliżający się gorący okres w polityce posłowie powracają do tego niebezpiecznego dla wszystkich pomysłu. Niebezpiecznego, gdyż w swej istocie zagraża on prawnemu bezpieczeństwu obywateli. Na fakt ten zwróciła uwagę Krajowa Rada Sądownictwa, w której oświadczeniu można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta