Herbatka bostońska
Narodziny Stanów Zjednoczonych, najpotężniejszego obecnie państwa świata, dokonały się – nieco rzecz upraszczając – z powodu... herbaty. Napój, który codziennie pijemy, stał się przyczyną kilkuletniej krwawej wojny brytyjskich kolonii w Ameryce Północnej z metropolią, w którą zaangażowały się inne europejskie potęgi – Francja i Hiszpania.
Eksploracja Ameryki Północnej zaczęła się w latach 20. XVII wieku. Gros przybyłych stanowili protestanccy Anglicy, byli także Holendrzy, Niemcy, Szwajcarzy. Nad oceanem wyrosły miasta – Nowy Jork, Boston, Charleston, Yorktown. Największym była Filadelfia, położona na południe od Nowego Yorku, mniej więcej w połowie drogi do Baltimore. W XVIII wieku miała ok. 40 tys. mieszkańców i po Londynie była drugim co do wielkości miastem Korony Brytyjskiej.
W roku 1756 wybuchła wojna między Francją a Wielką Brytanią. Regularne armie wspomagane przez Indian i kolonistów zmagały się na bezkresnych terenach północnej Ameryki. W konflikcie, który był częścią europejskiej wojny siedmioletniej, górę wzięli Brytyjczycy. Na mocy porozumienia zawartego w 1763 roku odebrali Francji Kanadę, a także francuskie posiadłości na wschód od Missisipi. Lecz zwycięstwo okazało się bardzo kosztowne i wpędziło Koronę Brytyjską w długi, które należało jak najszybciej spłacić. Najprostszym sposobem było podniesienie podatków dla mieszkańców kolonii. Wydatnie zwiększono też cła na sprowadzane do kolonii towary, zaostrzono kontrolę celną, wreszcie wprowadzono kolejne opłaty, tzw. stemplowe. Pazerność królewskiej administracji wywołała opór kolonistów. Ekstremiści, zwani Synami Wolności, zaczęli napadać na urzędników, niszczyć rejestry podatkowe. Kolonie działały razem –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta