Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybsza amortyzacja wynajętego mieszkania

23 października 2010 | Prawo | Przemysław Wojtasik

Osoba, która uzyskuje przychody z najmu lokalu, może odliczyć wydatki na jego nabycie. Dzięki temu zapłaci mniej fiskusowi

Ma taką możliwość tylko wówczas, gdy zdecyduje się rozliczać według skali podatkowej.

Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie wydaje się mniej korzystne niż opodatkowanie ryczałtem. Wynosi on bowiem 8,5 proc. niezależnie od wysokości przychodów. Na zasadach ogólnych można natomiast zapłacić 18 lub 32 proc. daniny. Tyle że w wypadku ryczałtu nie możemy odliczyć kosztów wynajmu. Z reguły są niewielkie (czynsz, opłaty za media) i nie zrekompensują wyższej stawki podatku, która jest przy skali. Ale mogą być większe, zwłaszcza gdy wynajmujemy lokal używany.

W takiej sytuacji jest nasz czytelnik. Napisał, że zamierza wynająć sześcioletnie mieszkanie. Czy może je szybciej zamortyzować?

Ponad pół wieku na odpisy

Przypomnijmy, że roczna stawka amortyzacji dla mieszkania wynosi 1,5 proc. Niewiele, bo aby w całości zaliczyć wartość lokalu do kosztów, trzeba czekać prawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8760

Spis treści
Zamów abonament