Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czerwona kartka dla kolei

23 października 2010 | Ekonomia | Agnieszka Stefańska
Wybrane inwestycje kolejowe finansowane z dotacji unijnych
źródło: Rzeczpospolita
Wybrane inwestycje kolejowe finansowane z dotacji unijnych

Wykorzystaliśmy w tym roku 5,4 mld zł dotacji unijnych na budowę dróg i zaledwie 100 mln zł na nowe tory. Na wydanie 20 mld zł kolejarze mają jeszcze pięć lat. W innym przypadku fundusze przepadną

PKP Polskie Linie Kolejowe, spółka odpowiedzialna za budowę i utrzymanie torów, otrzymała w ramach rządowego programu „Infrastruktura i środowisko ok. 91 mln zł unijnych dotacji. Eksperci obawiają się, że może zabraknąć nam czasu na wykorzystanie wszystkich funduszy na budowę torów.

[ssrodtytul]Poniżej szacunków

– Mieliśmy nadzieję, że te płatności będą większe – przyznaje Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury odpowiedzialna za fundusze unijne. – Dopiero w tym roku mogliśmy składać wnioski o unijne wsparcie, wcześniej trwały dyskusje na temat sposobu wyliczania tzw. luki finansowej, od której zależy, o jakie środki możemy się ubiegać – wyjaśnia Zbigniew Szafrański, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe.

W efekcie tegoroczne wydatki na nowe tory będą znacznie mniejsze, niż się spodziewano. W 2010 roku firmy pracujące dla PKP PLK miały wystawić faktury na łączną kwotę ok. 5,6 mld zł. – Wydamy od 2,7 do 3 mld zł – mówi Zbigniew Szafrański. – To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8760

Spis treści
Zamów abonament