Za wszelką cenę?
Obcinanie wszystkim ręki, aby profilaktycznie zapobiegać kradzieżom, jest kuriozalne – planowane zmiany w ustawie o rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych krytykuje prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
Nowelizacja będzie głosowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Jeśli wejdzie ona w życie w obecnym kształcie, zaowocuje spadkiem zatrudniania osób niepełnosprawnych, licznymi zwolnieniami, a nawet upadkiem niektórych firm. Już w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, czyli od momentu rozpoczęcia prac nad projektem, liczba etatów osób niepełnosprawnych zmalała o ponad 2 tysiące.
Szkodliwy projekt
„Najpierw, żeby zaoszczędzić, odebrali zmarłym. Teraz szukają oszczędności na niepełnosprawnych. Nawet jeśli te oszczędności będą podwójne, to za jaką cenę?”. W tych trzech zdaniach mój znajomy, od wielu lat zaangażowany w rehabilitację zawodową niepełnosprawnych, skomentował dwa projekty: zmniejszenia zasiłków pogrzebowych i nowelizacji ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
To kolejna próba zmian w systemie rehabilitacji i zatrudniania osób niepełnosprawnych. Tegoroczny projekt nowelizacji ustawy jest jednak wyjątkowo szkodliwy zarówno dla niepełnosprawnych, jak i dla ich zatrudniających. Nowelizacja podważa bowiem podstawową zasadę polskiego modelu rehabilitacji: pracodawcy wpłacają kary za niezatrudnianie osób niepełnosprawnych, a ci, którzy je zatrudniają, otrzymują te środki w postaci dotacji. Kierunek projektowanych zmian to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta