Wzór to mało, trzeba duszy
Prosta płyta z wyciętym krzyżem, prostopadłościan imitujący bramę – to przykłady grobów z miejskiego wzornika nagrobków. Czy ustrzeże stare cmentarze przed zalewem tandety?
Nowe pomniki pojawiające się na Starych Powązkach zupełnie do tego miejsca nie pasują. Są brzydkie, tandetne, nie wpisują się w nostalgiczny klimat cmentarza – mówi Agnieszka Kasprzak-Miller z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, jedna z pomysłodawczyń konkursu na wzornik współczesnego nagrobka.
– Chcieliśmy zainspirować młodych projektantów do stworzenia nowoczesnego nagrobka, którego forma harmonizowałaby z otoczeniem na starych cmentarzach Warszawy – dodaje stołeczna konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka.
Krzyż wtopiony w kamień
Miasto wydało właśnie wzornik, w którym są projekty 18 nagrobków. Na razie można je obejrzeć w zarządzie powązkowskiego cmentarza. 400 sztuk będzie wkrótce rozprowadzonych w stołecznych kościołach.
Krzyż zatopiony w kamieniu to najczęstszy motyw proponowanych przez projektantów wzorów nagrobków. Krucyfiks jest podświetlany lampkami albo wyłania się z zieleni. Dominują proste nagrobne płyty. Kilka projektów to prostopadłościenne obeliski, surowe w swojej formie.
– Nie ma w tych wzornikach historycznego oddechu, nie ma nawiązania do artystycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta