Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Finansowe perpetuum mobile

06 listopada 2010 | Bitwy i wyprawy morskie | Robert Przybylski
HMS
źródło: Rzeczpospolita
HMS "Victory"

Już w XVIII wieku zbrojenia morskie były tak kosztowne, że nawet bogata Brytania nie mogła sobie pozwolić na utrzymanie stałej dużej floty, co osłabiało pozycję kraju.

Budżet marynarki wojennej był liczony w milionach funtów. Zbudowana w stoczni w Chatham HMS „Victory” kosztowała 163 176 funtów (ponad 7 mln dzisiejszych funtów). W czasie bitwy pod Trafalgarem miała około 100 dział. Admiralicja na artylerię dla tego jednego liniowca musiała wydać około 10 tys. funtów, skoro tylko jedna 24-funtowa żeliwna armata kosztowała w XVIII w. 75 – 90 funtów. Do wyposażenia okrętu należało doliczyć 42 km lin i 768 bloczków, a dodatkowe 628 bloczków było przy działach. „Victory” miała 37 żagli, 23 zapasowe, o pow. blisko 5,5 tys. mkw.

W 1790 roku Brytyjczycy mieli 93 liniowce, nie wspominając o mniejszych jednostkach. Duże okręty wymagały co kilka lat remontów, które kosztowały od 20 do 70 tys. funtów. Łącznie flota przedstawiała majątek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8771

Spis treści
Zamów abonament