Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ocean widziany z dołu

06 listopada 2010 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Setki takich czujników tworzących system NEPTUNE są rozmieszczone na dnie oceanu. Zdjęcie: NEPTUNE CANADA
źródło: Rzeczpospolita
Setki takich czujników tworzących system NEPTUNE są rozmieszczone na dnie oceanu. Zdjęcie: NEPTUNE CANADA
LABORATORIUM ZBADA BIOLOGIę I CHEMIę MORZA: Ulokowano je na Pacyfiku przy zachodnich wybrzeżach Kanady, w rejonie wyspy  Vancouver. Dane przekazywane są do bazy Port Alberni na tej wyspie, a potem do Uniwersytetu Victorii, gdzie mogą z nich – przez Internet – korzystać bezpłatnie naukowcy z całego świata.
źródło: Rzeczpospolita
LABORATORIUM ZBADA BIOLOGIę I CHEMIę MORZA: Ulokowano je na Pacyfiku przy zachodnich wybrzeżach Kanady, w rejonie wyspy Vancouver. Dane przekazywane są do bazy Port Alberni na tej wyspie, a potem do Uniwersytetu Victorii, gdzie mogą z nich – przez Internet – korzystać bezpłatnie naukowcy z całego świata.

Największe na świecie głębinowe obserwatorium rozpoczęło pracę koło Kanady

Nazywa się NEPTUNE Canada – North-East Pacific Time-series Undersea Experiments. Zaprojektowali je naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Victoria. Kosztowało 100 mln dolarów. Będzie funkcjonowało co najmniej przez ćwierć wieku.

Podstawowym elementem obserwatorium jest pętla ze światłowodu długości 800 km ułożona na dnie koło wyspy Vancouver, 300 km od wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej, na płycie tektonicznej Juan de Fuca, najmniejszej spośród 13 płyt tworzących skorupę ziemską. Z tą pętlą połączonych jest 600 czujników, na głębokościach od 17 do 2700 m. Zbierają one szeroką paletę informacji: o zasoleniu i temperaturze wody, o nasyceniu jej planktonem i dwutlenkiem węgla, a nawet o drganiach wody powodowanych ruchami tektonicznymi dna czy podwodnymi wybuchami wulkanów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8771

Spis treści
Zamów abonament