Snajperzy na marsach
Gigantyczna bitwa pod Trafalgarem nie przypominała „książkowego” starcia liniowców toczonego w porządnym szyku torowym, ale raczej chaotyczną rzeź.
Walki na bliskim dystansie spowodowały, iż duży procent strat, po obu zresztą stronach, poniesiono od ognia karabinowego. Także nieszczęsny zwycięzca – admirał Nelson, padł od celnej kuli francuskiego strzelca usadowionego na marsie (platformie masztowej) okrętu „Redoutable”. Nie jest znane nazwisko owego snajpera, co ciekawe nie był to też żołnierz klasycznej piechoty morskiej, bowiem takiej w owym czasie Francja po prostu nie posiadała (przynajmniej z nazwy).
Okres drugiej połowy XVIII i początku XIX wieku to czas nieustannych zmian organizacyjnych we francuskiej flocie. Nie ominęły one oczywiście także oddziałów piechoty przeznaczonej do walki na okrętach. Do 1786 r. istniał Corps Royal de l’Infanterie de la Marine (zresztą warto wspomnieć, iż powstanie francuskich marines...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta