Umowa leasingu a ubezpieczenie jej przedmiotu
Ani wykładnia prowspólnotowa ustawy o VAT, ani orzecznictwo Trybunału z Luksemburga nie uzasadniają potraktowania usług ubezpieczeniowych towarzyszących leasingowi jako elementu podstawy opodatkowania tych usług – uważa dyrektor ds. prawnych Związku Polskiego Leasingu
U bezpieczenie przedmiotu umowy leasingu nie stanowi elementu usługi leasingu, a tym samym może korzystać ze zwolnienia od VAT – tak w marcu tego roku uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dwóch wyrokach (III SA/WA 2038/09 oraz III SA /Wa 1888/09). Nie zakończyło to jednak kontrowersji wokół tej kwestii. NSA, biorąc pod uwagę wcześniejsze rozbieżne stanowiska sądów, przekazał sprawę do rozpoznania przez NSA w składzie siedmiu sędziów. Warto w związku z tym przeanalizować, czy przywoływane dotychczas przez organy podatkowe argumenty za uznaniem ubezpieczenia za element usługi leasingu znajdują podstawy w przepisach prawa i orzecznictwie.
Co w dyrektywie, a co w ustawie
Argumenty za uznaniem usług ubezpieczeniowych za element podstawy opodatkowania usług leasingu podnoszone przez organy podatkowe i niektóre sądy administracyjne opierają się na tzw. prowspólnotowej wykładni przepisu art. 29 ustawy o VAT określającego, co stanowi podstawę opodatkowania VAT. Przepis ten jest zbieżny z art. 73 dyrektywy 2006/112, który stwierdza, iż podstawą opodatkowania z tytułu świadczenia usług jest „wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy z tytułu tych czynności, włączając subsydia bezpośrednio związane z ceną”.
Jednakże dyrektywa doprecyzowuje definicję podstawy opodatkowania, wskazując na te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta