Czas na finalną korektę środków socjalnych
Według stanu na 31 grudnia obliczamy faktyczne średnioroczne zatrudnienie w firmie i na tej podstawie dokonujemy ostatecznego bilansu funduszu socjalnego
Firma, mająca ponad 20 pracowników, z powodu przekazywania drugiej raty odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych obliczyła je według faktycznego średniego zatrudnienia z okresu styczeń – wrzesień 2010 r. Jak powinien wyglądać końcowy bilans środków socjalnych? – pyta czytelnik.
Schemat przekazywania pieniędzy na wyodrębnione konto zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) polega na ich przesyłaniu w dwóch ratach oszacowanych według planowanego przeciętnego stanu zatrudnienia oraz ostatecznej korekcie, wynikającej już z rzeczywistej średniorocznej liczby pracowników.
Potwierdzają to:
- art. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.; dalej ustawa o zfśs),
- § 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 349).
Końcowe rozliczenie
Teraz trzeba zrobić ostateczny bilans środków figurujących na rachunku bankowym zfśs, który ma odzwierciedlać stan odpisów oszacowanych według faktycznego średniorocznego zatrudnienia na 31 grudnia 2010 r.
W wyniku takiej korekty stwierdzamy:
- niedobór pieniędzy na koncie zfśs w stosunku do tych obliczonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta