Niepoprawne pismo o zatrudnieniu może firmę sporo kosztować
Szef, który wydał wadliwe świadectwo pracy, musi zwrócić ZUS kwoty nienależnie pobranych a zawyżonych świadczeń uzyskanych przez podwładnego wskutek błędnego poświadczenia
Jeśli w wyniku podania przez firmę nieprawdziwych danych w świadectwie pracy zatrudniony otrzymał zawyżone świadczenie z ubezpieczeń społecznych, ZUS może dochodzić zwrotu nienależnie pobranych kwot bezpośrednio od pracodawcy. Wynika to z art. 84 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585, dalej ustawa systemowa).
Kto odpowiada i za co
Przepis ten przewiduje, że jeżeli pobranie nienależnych świadczeń wynika z przekazania przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych wpływających na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, wymóg ich zwrotu z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika lub inny podmiot.
Tak też wskazywał Sąd Apelacyjny w Białymstoku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta