Czas odważnych chrześcijan
Poprawność polityczna jest niczym innym jak nową formą ograniczenia wolności słowa oraz prawa ludzi do pełnej i rzetelnej informacji – pisze przewodniczący episkopatu Polski
Wyzwania stojące przed Kościołem w Polsce są konsekwencją zachodzących na całym świecie zmian cywilizacyjnych. W nowych okolicznościach pojawiają się zadania, którym chrześcijanie stawiają czoło od dwóch tysięcy lat. Ten spór lub dialog dotyczy trzech kluczowych dla człowieka kwestii: Dlaczego przyszliśmy na ten świat? Co mamy tutaj do zrobienia? Co się stanie z nami po śmierci?
Trzy zasady
Na każde z powyższych pytań Kościół od swojego zarania udziela każdemu zainteresowanemu pozytywnej odpowiedzi. Pierwsi chrześcijanie nie mieli żadnego programu politycznego, gospodarczego czy społecznego, mieli natomiast jasną wizję człowieka, którą wprowadzali w swoim życiu. Wizja ta opiera się na przekonaniu, że każde ludzkie życie ma godność, a ludzkie sumienie rozpoznaje trzy podstawowe zasady, które są wskazaniem dobrego postępowania:
1) Czynić dobro i unikać zła,
2) Nie czynić zła, by zyskać dobro,
3) Nie czynić nikomu tego, czego nie chcielibyśmy, by nam czyniono.
Dzięki tej wizji społeczeństwo przez wieki się zmieniało i stawało się bardziej ludzkie. Natomiast każdo- razowe odrzucenie tych zasad rodziło zagrożenie dla człowieka i jego wolności.
Uwolnieni od Prawdy i… Błędu
Dzisiaj okoliczności głoszenia Ewangelii determinuje rewolucja tele-informatyczna, która głęboko zmienia sposoby porozumiewania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta