Serce pod nowoczesną ochroną
Pierwsze leki zmniejszające blaszkę miażdżycową, stenty biodegradowalne, przezskórne wszczepianie zastawek – to tylko niektóre z wielu nowości, jakie pojawiły się w ostatnich latach
Postęp dokonał się nie tylko w terapii chorób układu krążenia, ale również w ich diagnozowaniu. – Dzięki nowoczesnej aparaturze, m.in. wielonarządowej tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu jesteśmy w stanie wykrywać je w naprawdę wczesnych stadiach rozwoju – mówi prof. Waldemar Banasiak, kierownik Ośrodka Chorób Serca w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W ten sposób można na przykład zdiagnozować pierwotne schorzenia mięśnia sercowego, czego lekarze nie potrafią zrobić klasycznymi metodami (EKG, koronografia, badanie radiologiczne). Urządzenia te mogą być również wykorzystywane w oszacowaniu ryzyka i korzyści zabiegów kardiochirurgicznych jeszcze przed ich przeprowadzeniem. W Polsce kardiolodzy stosują je od kilku lat. Niestety, stwarza to też nowe problemy. Na wczesnym etapie choroby pacjent nie odczuwa jeszcze dolegliwości. A w związku z tym nie ma motywacji do zmiany trybu życia czy regularnego stosowania leków.
Bat na masowego zabójcę
Arsenał leków w ostatnim czasie się powiększył. – Triumfem farmakoterapii jest udowodnienie, że statyny, tj....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta