E-fakturowanie stało się łatwiejsze, ale odbiorca musi być ostrożny
Nie ma już wymogu, aby e-faktury zaopatrzone były w bezpieczny podpis elektroniczny bądź sporządzone w formacie EDI. To z pewnością zwiększy zainteresowanie tą formą dokumentowania obrotu
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (DzU nr 249, poz. 1661).
Wydaje się, że generalnie większe wymogi – w zakresie faktur elektronicznych – ciążyć będą na odbiorcy faktury niż na jej wystawcy. Skupmy się więc na jego nowych obowiązkach i sposobie zorganizowania ich wykonania.
W dowolnym formacie
Przepisy rozporządzenia nie określają precyzyjnie sposobu i formatu wystawienia faktury elektronicznej. W § 4 rozporządzenia zawarta jest tylko dość ogólna regulacja, w myśl której faktury mogą być przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury.
Z kolei z § 3 ust. 1 rozporządzenia wynika, że faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane, w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym.
Faktura elektroniczna może być zatem wystawiona w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem że zostanie zapewniona autentyczność jej pochodzenia i integralność jej treści.
Przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta