Zatrzymać starsze pokolenie w pracy
Mamy jeden z najniższych w Europie wskaźników zatrudnienia osób 50 plus. Akcje społeczne i szkolenia mają to zmienić
Według ostatnich danych Eurostatu w 2009 r. tylko co trzeci Polak w wieku 55 – 64 lat był zatrudniony. W skali całej Unii Europejskiej wskaźnik zatrudnienia starszych osób sięgał 46 proc. m.in. dzięki takim krajom jak Islandia czy Szwecja (odpowiednio po 90 i 70 proc.).
Przedstawiciele agencji rekrutacyjnych przyznają, że kandydatom po 50. roku życia czy nawet osobom po 45. zwykle jest trudniej o nową posadę. – O ile pracodawcy nie są przymuszeni względami formalnymi, np. gdy warunki przetargu budowlanego wymagają od firmy posiadania specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, to zwykle szukają młodszych kandydatów. Nawet jeśli oficjalnie nie określają granicy wieku, to mówią, że zależy im na osobach dynamicznych, z dobrą znajomością nowych technologii, albo twierdzą, że najlepiej sprawdzają się u nich 25 – 35-latki – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający firmy doradztwa personalnego Hays.
Bariera stereotypów
Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) badanie monitoringu ogłoszeń o pracę z 2009 r. wykazało, że wiek jest tam drugim najczęściej stosowanym kryterium dyskryminacji. W co dziesiątym ogłoszeniu o pracę pojawia się albo stwierdzenie wprost odwołujące się do konkretnej grupy wieku, albo sformułowanie, które zniechęci starszych kandydatów do aplikowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta