Aby unieważnić dokument sprzedaży, trzeba mieć oryginał
Podatnik może anulować fakturę, jeśli spełnione są dwa warunki: nie doszło do zawarcia transakcji i nie została ona wprowadzona do obrotu
Najczęstszą przyczyną anulowania faktury jest błąd. Chodzi o sytuację, gdy przedsiębiorca przez pomyłkę wystawia ją, mimo że usługa nie została wykonana lub nie doszło do sprzedaży. Nawet jeśli zostanie to odkryte niemal od razu, to pojawia się problem.
Dlatego że po zatwierdzeniu faktury w informatycznym systemie księgowym nie można już w jej miejsce wystawić innej z tym samym numerem. Pojawia się więc pytanie: czy można ją anulować?
Przepisy nie pomogą
Zasady anulowania faktur wynikają tylko z praktyki zaakceptowanej przez organy podatkowe i orzecznictwo (przepisy nawet nie wspominają o takim pojęciu). Przykładem jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 7 czerwca 2004 r. (II SA 238/03). Co prawda dotyczy on starej ustawy o VAT, ale pozostaje wciąż aktualny.
Sąd uznał w nim, że należy zaaprobować możliwość anulowania faktur, mimo że nie jest dopuszczona wyraźnie przez ustawę o VAT. Jest to bowiem praktyczna i realna droga wycofania się podatnika z błędnego wystawienia dokumentu rozliczeniowego. Jest to możliwe pod warunkiem, że faktury te nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego (np. przez doręczenie ich kontrahentom).
WSA podkreślił, że konieczne jest zaakceptowanie prawa podatnika do unieważnienia omyłkowo wystawionego dokumentu sprzedaży bez ponoszenia negatywnych konsekwencji. W praktyce jest to bardzo istotne. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta