Kiedy podatnik zwolniony musi mieć NIP-UE
Przedsiębiorcy zwolnieni podmiotowo od VAT, którzy świadczą usługi dla kontrahentów z zagranicy, muszą składać deklaracje podsumowujące. Mają też inne obowiązki wynikające z przepisów o podatku od towarów i usług
Przedsiębiorcy o niskich przychodach, z drobnymi wyjątkami, z mocy ustawy są zwolnieni z opodatkowania VAT. W 2011 r. ze zwolnienia tego korzystają podatnicy, których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy 150 tys. zł.
Zwolnienie to nie obejmuje podatników dokonujących dostawy wyrobów z metali szlachetnych, towarów opodatkowanych akcyzą, nowych środków transportu oraz terenów budowlanych i przeznaczonych pod zabudowę.
Obowiązkowo jako podatnicy VAT muszą się także zarejestrować przedsiębiorcy świadczący usługi prawnicze, usługi w zakresie doradztwa, a także jubilerskie. Bez względu na wartość sprzedaży mają obowiązek rozliczać ten podatek podmioty niemające siedziby lub miejsca zamieszkania w Polsce, które tu dokonują czynności objętych VAT.
Przepisy musi znać każdy
Objęcie z mocy ustawy przedsiębiorców zwolnieniem od opodatkowania VAT sugerować by mogło, że nie muszą oni znać przepisów ustawy o VAT. Nic bardziej mylnego. Przede wszystkim przedsiębiorca zwolniony od VAT ze względu na limit obrotów musi prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z ustawy o VAT.
Jej prowadzenie ma na celu ustalenie, w którym momencie i czy w ogóle ma miejsce przekroczenie limitu sprzedaży zobowiązującego do rejestracji i rozpoczęcia rozliczania VAT. Poza tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta