Komornik na pewno nie zabierze całej trzynastki
Egzekwując raty kredytowe nieuregulowane przez byłego podwładnego z należnej mu nagrody rocznej, musimy pamiętać o dopuszczalnej kwocie potrącenia i kwocie wolnej. W rachunkach stosujemy również ulgę podatkową
Pracownik zlikwidowanego 31 grudnia 2010 r. państwowego gospodarstwa pomocniczego nie dostał od kierownika jednostki budżetowej propozycji zmiany warunków pracy i/lub płacy na dalszy okres. Jego stosunek pracy uległ zatem tego dnia wygaśnięciu.
W styczniu 2011 r. kierownik jednostki wypłacił mu dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2010 r. (2789,22 zł). Była to jedyna należność ze stosunku pracy, jaką dostał w tym miesiącu. Komornik zajął jego pensję na poczet niespłaconego kredytu bankowego 2000 zł. Czy można go pobrać z trzynastki, a jeśli tak, to ile? – pyta czytelniczka.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka lub nagroda roczna) przysługuje pracownikowi, który efektywnie przepracował w poprzednim roku kalendarzowym w jednej jednostce sfery budżetowej przynajmniej sześć miesięcy.
Podwładny z pytania otrzymał je od kierownika jednostki budżetowej, czyli od następcy prawnego pracodawcy zlikwidowanego gospodarstwa pomocniczego. W ramach zakończonej właśnie reformy sektora finansów publicznych zostały bowiem skasowane wszystkie państwowe i samorządowe gospodarstwa pomocnicze.
Część ich pracowników przejęły macierzyste jednostki, jeśli ich kierownicy złożyli im propozycje zmiany warunków pracy i/lub płacy na dalszy okres, a oni ich nie odrzucili (art. 100 przepisów z 27 września 2009 r. wprowadzających nową ustawę o finansach publicznych; DzU nr 157, poz....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta