Pracodawca płaci, gdy pracownik będzie górą w procesie
Ten, kto przegra w sądzie, zwraca koszty przeciwnikowi. Jeśli podwładny wygra spór, pozwany szef też reguluje Skarbowi Państwa opłaty związane ze sprawą
Zasady ponoszenia kosztów sądowych w razie procesu przed sądem pracy określa ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (DzU z 2010 r. nr 90, poz. 594, dalej ustawa o kosztach sądowych).
Ulgi dla zatrudnionych
Według jej art. 96 ust. 1 pkt 4 pracownik wnoszący powództwo lub strona wnosząca odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, z zastrzeżeniem art. 35 i 36, nie musi uiszczać kosztów.
W myśl jej art. 35 ust. 1 w sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową 30 zł wyłącznie od:
- apelacji,
- zażalenia,
- skargi kasacyjnej,
- skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
W sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 50 tys. zł, opłatę stosunkową pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych. Poza tym pracownik i pracodawca regulują opłatę podstawową od podlegających opłacie pism wymienionych w ust. 1, także w sprawie o ustalenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta