Opodatkowanie nieodpłatnego świadczenia usług budzi wątpliwości
Użycie towarów należących do podatnika na cele inne niż związane z przedsiębiorstwem będzie objęte VAT, pod warunkiem że przysługiwało prawo do odliczenia podatku przy ich nabyciu. Takiego zastrzeżenia nie ma przy innych nieodpłatnych świadczeniach
Zmiany dotyczące opodatkowania VAT nieodpłatnego świadczenia usług mogą sprawić podatnikom wiele kłopotów.
Zanim przejdziemy do ich omówienia, przypomnijmy dotychczasowe brzmienie przepisu.
Jak było
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 2011 opodatkowane VAT jest nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy itp., oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.
W uproszczeniu można przyjąć, że chodzi o nieodpłatne świadczenia na cele niezwiązane z przedsiębiorstwem, jeżeli VAT naliczony z nimi związany podlegał odliczeniu.
Od 1 kwietnia do tej regulacji wprowadzone zostaną dwie zmiany.
Dwa rodzaje świadczeń
Pierwszą jest dodanie nowej kategorii nieodpłatnych świadczeń, które uznawane będą za odpłatne, podlegające VAT.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 takim świadczeniem będzie użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta