Zbyt niski współczynnik nie pozbawi prawa do odliczenia
Przedsiębiorcy, u których sprzedaż opodatkowana nie przekroczyła 2 proc. obrotu ogółem, będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z częściowego odliczenia. Ci, u których ten wskaźnik jest wyższy niż 98 proc., nie zawsze odzyskają cały VAT
To efekt nowelizacji art. 90 ustawy o VAT, krytykowanego jako naruszający prawo wspólnotowe. Zgodnie z przepisem przejściowym (art. 8) ustawy zmieniającej te reguły będą obowiązywać już „począwszy od korekt dokonywanych za rok 2011”.
Gdy występuje sprzedaż mieszana
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego, gdy jego zakupy są związane z działalnością opodatkowaną.
W konsekwencji świadczący usługi zwolnione z opodatkowania (np. finansowe, medyczne, edukacyjne) nie mają prawa do odliczenia VAT od zakupów dotyczących tych usług. W praktyce jednak często oprócz działalności zwolnionej (nawet jeżeli jest ona działalnością podstawową) przedsiębiorca prowadzi także działalność podlegającą VAT.
Wówczas, na podstawie art. 90 ustawy o VAT, ma prawo do proporcjonalnego odliczenia podatku od zakupionych towarów i usług służących obu rodzajom działalności.
Proporcję stosowaną do określenia kwoty VAT do odliczenia ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności dających prawo do odliczenia w całkowitym obrocie z działalności gospodarczej (opodatkowanej i zwolnionej).
Przy czym stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy o VAT określa się ją procentowo w stosunku rocznym na podstawie danych z poprzedniego roku podatkowego (zaokrąglając w górę do najbliższej liczby całkowitej).
Po zakończeniu roku dokonuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta