Telewizja mobilna na zakręcie
2011 rok miał przynieść znaczny wzrost wartości rynku telewizji mobilnej na świecie, w tym także w regionie do którego należy Polska. Wiele wskazuje na to, że tak się nie stanie
Zgodnie z prognozami analityków z firmy doradczej PricewaterhouseCoopers mieszkańcy Europy Zachodniej mieli zapłacić za tę usługę abonament w wysokości 362 mln dol. (274 mln dol. w 2010 r.). Największy udział w tych wydatkach mieli mieć tradycyjnie Włosi, Francuzi i Hiszpanie.
Europejczycy z naszej części kontynentu – głównie Rosjanie – zdaniem specjalistów mieli przeznaczyć na ten cel 20 mln dol. (wobec 14 mln dol. w 2010 r.). Czy tak się stanie, dopiero się okaże. Podobnie jak to, czy usługa przyjmie się w naszym kraju. Według PwC wydatki Polaków na usługę miały sięgnąć w 2010 r. 1 mln dol. (około 3 mln zł) przy 20 tys. użytkowników, a w tym roku – już 3 mln dol. (przy 100 tys. klientów).
Czy właśnie takie wpływy przyniosła polskim sieciom komórkowym usługa w ub.r.? Trudno o jednoznaczną ocenę bez szczegółowych informacji z systemów bilingowych operatorów. Największe sieci komórkowe w Polsce (z wyjątkiem Orange, gdzie są takie próby) nie pobierają oddzielnych zryczałtowanych abonamentów za usługę telewizyjną (trudno więc też mówić o jej abonentach) i w związku z tym nie ma jej w raportowanych co kwartał zestawieniach finansowych. Operatorzy nie promują jej też osobno i zaliczają do pojemnego segmentu rozrywki.
Oferta telewizyjna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta