Najlepszym sposobem zabezpieczenia wzorów przemysłowych jest ich rejestracja
Produkt, który wyróżnia się atrakcyjnym wyglądem, warto chronić. Wszystko po to, aby zabezpieczyć się przed kopiami naszego towaru wprowadzanymi do obrotu przez konkurentów
Istnieje wiele możliwości dochodzenia ochrony szeroko pojętego designu, poczynając od praw autorskich, poprzez rejestrację wyglądu produktu jako znaku towarowego, kończąc na regułach chroniących przed czynami nieuczciwej konkurencji.
Każda z tych ścieżek ma jednak pewne mankamenty, które mogą czynić ją niesatysfakcjonującą. Najbardziej dogodnym sposobem ochrony wzorów przemysłowych wydaje się ich rejestracja.
Dwa systemy
Dziś są dostępne dwa różne systemy rejestracji wzorów przemysłowych. Pierwszy wynika w ustawy z 30 czerwca 2000 Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1117; dalej pwp), drugi jest oparty na rozporządzeniu Rady (EC) 6/2002 z 12 grudnia 2001 w sprawie wzorów wspólnotowych (OJ EC L3 z 5 stycznia 2002, pkt 1).
Obie regulacje są odrębnymi i niezależnymi źródłami ochrony wzorów przemysłowych a prawa uzyskane na ich podstawie się różnią. Gdy jest podejmowana decyzja o ochronie wzoru przemysłowego, musi pojawić się pytanie, który z systemów wybrać.
Co to jest produkt
Prawo z rejestracji wspólnotowego wzoru przemysłowego (rejestrowanego w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego – Znaki Towarowe i Wzory, w Alicante, Hiszpania, dalej UHRW) oraz prawo z rejestracji krajowego wzoru przemysłowego (rejestrowanego w Urzędzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta