Jak przedsiębiorstwo może uzyskać dodatkowy kapitał z giełdy
Firma planująca wejście na giełdę potrzebuje od sześciu do dziewięciu miesięcy na przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów i spełnienie rygorystycznych wymagań
Chęć pozyskania kapitału poprzez wprowadzenie spółki na giełdę ma wiele zalet, ale i wad. Do tych pierwszych należy możliwość pozyskania bezzwrotnego i relatywnie taniego kapitału, który nie jest oprocentowany i nie wymaga żadnych zabezpieczeń, ale także wzrost prestiżu i wiarygodności przedsiębiorstwa.
Ocenią inni
Funkcjonowanie na giełdzie umożliwia pozyskanie inwestora instytucjonalnego lub partnera finansowego na rynku krajowym i zagranicznym. Chęć pozyskania inwestorów wymusza na przedsiębiorstwie dbanie o wysoki poziom zaufania, co wiąże się z koniecznością wprowadzenia efektywniejszego zarządzania. Ważnym czynnikiem jest także konieczność zmiany polityki informacyjnej, która musi być transparentna.
Giełda zobowiązuje również do wprowadzenia ładu korporacyjnego. Spółka notowana na giełdzie podlega ciągłej ocenie inwestorów, a wszystkie podejmowane decyzje mają wpływ na jej aktualną wycenę. Do wad funkcjonowania na giełdzie zaliczamy wysokie koszty związane zarówno z opłatami administracyjnymi, jak i niezbędną kampanią informacyjno-marketingową skierowaną do potencjalnych nabywców akcji, co umożliwia zebranie satysfakcjonującej ilości kapitału.
Funkcjonując na giełdzie bez posiadania przez właściciela pakietu większościowego, nawet przy rozdrobnionym akcjonariacie należy mieć świadomość, że istnieje możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta