Nie ubywa problemów z urlopami
Koniec pierwszego kwartału zmobilizował pracodawców do likwidowania wakacyjnych zaległości a lpersonelu. Ale nie wszyscy muszą się tym przejmować
Nie są to zresztą jedyne wątpliwości przełożonych przy zapewnianiu załodze corocznego urlopu wypoczynkowego. Problemy mają też ci, którzy są zaskakiwani nagłym odejściem pracowników z firmy. Poniżej przedstawiamy kilka sytuacji, o których wyjaśnienie poprosili nas czytelnicy.
Plan niekonieczny przy wymówieniu
- Czy ma sens oczekiwanie na propozycję do planu urlopów od osoby, która złożyła wypowiedzenie lub która odchodzi w wyniku przeprowadzanych zwolnień grupowych na zasadzie porozumienia stron?
Po pierwsze, nie każdy pracodawca musi tworzyć plan urlopów. Wyjątki wskazuje art. 163 § 11 k.p. Nie robi tego ten, u którego nie ma związków zawodowych, lub ten, u którego organizacja zgodziła się na to, aby takiego wykazu nie tworzyć.
Po drugie, jeśli już obowiązuje u niego taki grafik wakacji, wiele zależy od tego, kiedy dochodzi do faktycznego pożegnania pracownika z pracodawcą.
Porozumienie stron może bowiem tę datę swobodnie określić, np. przybliżyć lub wydłużyć o kilka miesięcy. Inaczej jest przy wypowiedzeniu angażu zawartego na czas nieokreślony. Tu obowiązują sztywne terminy rozstania wynikające z art. 36 k.p., a powiązane ze stażem zatrudnienia u zwalniającego.
Jeśli więc do końca stosunku pracy ma upłynąć kilka miesięcy, a szef tworzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta