Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczy pół etatu, ale przez 20 lat

07 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

auczyciele mogą przejść na emeryturę po udowodnieniu co najmniej 20-letniego stażu pracy. Takie uprawnienia, bez względu na osiągnięty wiek, zapewnia im Karta nauczyciela

Nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w placówkach określonych w Karcie nauczyciela mogą przejść na emeryturę przysługującą na podstawie art.  88 tej ustawy po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy i udowodnieniu co najmniej:

- 30-letniego stażu ubezpieczeniowego, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć lub

- 25-letniego stażu ubezpieczeniowego, w tym 20 lat wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym co najmniej w połowie obowiązującego wymiaru zajęć (w przypadku nauczycieli klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych).

Jak widać, warunki stażowe przewidziane dla tej emerytury są bardziej rygorystyczne niż dla emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze. Ubezpieczony musi – co do zasady – udowodnić zarówno dłuższy staż ubezpieczeniowy (30 lat zamiast 25 lat), jak i większy staż pracy nauczycielskiej (20 lat zamiast 15 lat).

Co więcej, w przypadku tej emerytury praca nauczycielska musi być wykonywana ostatnio przed przejściem na emeryturę. Wykonywanie w tym czasie innego rodzaju pracy przekreśla możliwość uzyskania tego świadczenia.

Niejako w zamian za wymienione obostrzenia przepisy nie zawierają, w odróżnieniu od  emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze, warunku ukończenia obniżonego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament