Praca Europejczyków mocniej opodatkowana
Przez kryzys wiele państw podnosi podatki, m.in. VAT. Polska na razie na tle innych krajów UE wypada całkiem dobrze
Unia Europejska odnotowała nieznaczny, ale zawsze, wzrost przeciętnej „realnej stopy podatkowej" z 43,99 proc. w 2010 roku do 44,23 proc. w 2011 roku – wynika z badań paryskiego Institut Économique Molinari opublikowanych przez krakowski Instytut Kościuszki przy współpracy z fundacją New Direction z Belgii. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu VAT w 13 krajach UE od 2009 roku.
Instytut podkreśla, że prawie połowa obciążeń nałożonych na dochody z pracy jest niezauważalna dla pracownika. Około 42,8 proc. danin na rzecz zabezpieczeń socjalnych płaconych jest bowiem przez pracodawców (nie wlicza się do wynagrodzenia brutto).
Opodatkować kapitał?
Rosnące obciążenia to bezpośredni efekt kryzysu. Wiele państw ratowało w ten sposób finanse publiczne. Ale, niestety, ten trend będzie prawdopodobnie kontynuowany także w przyszłości. Emeryci, niepełnosprawni, pozbawieni praw obywatelskich lub młodzi ludzie stanowią ponad połowę (54,3 proc.) obywateli UE,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta