Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczy ukończyć wymagany wiek

07 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą nabyć prawo do emerytury w tym samym wieku co urodzeni przed 1949 rokiem

Ubezpieczeni nie muszą wykazywać odpowiednio długiego stażu pracy.

Emerytura na wniosek i z urzędu

Podstawowa możliwość przejścia na emeryturę dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r. przewidziana jest w art. 24 ustawy emerytalnej. Jedynym warunkiem jej uzyskania jest ukończenie powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn). Przysługuje więc bez względu na to, jak długi staż ubezpieczeniowy posiada osoba ubiegająca się o to świadczenie.

Należy jednak podkreślić, że staż pracy przekłada się zawsze na wysokość takiego świadczenia. Im krótszy był bowiem ten staż, tym mniej składek wpłynęło do ZUS i zostało zapisanych na koncie ubezpieczonego. A właśnie stan tego konta decyduje o wysokości emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

Warto też wspomnieć o tym, że urodzonym po 31 grudnia 1948 r., którzy nie mają odpowiedniego stażu (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), nie przysługuje podwyższenie świadczenia do minimalnej gwarantowanej kwoty.

Omawianą emeryturę mogą obecnie uzyskać tylko kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 r. I tak będzie aż do końca 2013 r. Mężczyźni urodzeni w 1949 r. i później ukończą bowiem przewidziany dla nich powszechny wiek emerytalny 65 lat najwcześniej 1 stycznia 2014 r. I dopiero wtedy będą się mogli ubiegać o taką emeryturę.

ZUS przyznaje z urzędu emeryturę osobom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament