Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tajemnice szczytowania

07 czerwca 2011 | Nauka | Izabela Filc-Redlińska

Wbrew stereotypom i kobieta może przeżyć orgazm mimo woli – dowodzą naukowcy

Zdarzyło się jej to trzykrotnie. Pierwszy raz na siłowni, gdy ćwiczyła mięśnie brzucha. Drugi raz u fryzjera, gdy myto jej głowę. Trzeci raz podczas rehabilitacji, w trakcie masowania dolnej części kręgosłupa. Za każdym razem najpierw pojawiało się napięcie w podbrzuszu, a potem następowało przyjemne rozładowanie. Przeżycie porównywalne tylko do orgazmu. – Sama byłam tym zdziwiona – opowiada 30-letnia Anna. Poziom swojego libido określa raczej jako niski. W dodatku żadna z sytuacji nie miała kontekstu seksualnego.

Nie dziwi to seksuologa prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza. – W zarządzanie pracą narządów płciowych zaangażowany jest autonomiczny układ nerwowy, którego działanie powoduje reakcje niezależne od naszej woli – tłumaczy specjalista.

Do tej pory uważano, że zasada ta odnosi się jedynie do mężczyzn. Już Leonardo da Vinci mawiał, że penis nie słucha swojego pana i kieruje się własnym rozumem. Najnowsze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament