Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla górników są różne zasady, ale zawsze potrzebny jest staż

07 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Jan Kalicki

Zatrudnieni w kopalniach mają możliwość przejścia na emeryturę wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym. I to nie tylko osoby urodzone przed 1949 r., ale również znacznie młodsze

Warunki, na jakich mogą nabyć te uprawnienia, są jednak zupełnie inne niż w przypadku pozostałych wcześniejszych emerytur.

Jak było do końca  2006 roku

Górnicy, którzy do 31 grudnia 2008 r. ukończyli wymagany wiek oraz udowodnili odpowiedni staż pracy górniczej, mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę przyznawaną na zasadach obowiązujących do końca 2006 r. W ten sposób mogą mieć zaliczone niektóre okresy pracy, których nie przewidują nowe zasady ustalania emerytalnych świadczeń górniczych.

Od 1 stycznia 2007 r. dokonano reformy zasad przyznawania emerytur górniczych. Została ona wprowadzona ustawą z 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta nauczyciela (DzU nr 167, poz. 1397 ze zm.).

Przepisy przejściowe do  usta- wy zmieniającej wprowadziły jednak zasadę, że górnicy, którzy do 31 grudnia 2008 r. spełnili warunki wymagane do przyznania emerytury, określone w przepisach obowiązujących 31 grudnia 2006 r., mogą uzyskać emeryturę na zasadach określonych w tych przepisach. Wniosek o to świadczenie mogą złożyć również po 2008 roku.

Emerytura w obniżonym wieku

Zasady nabywania prawa do  górniczej emerytury obowiązujące przed 1 stycznia 2007 r. uregulowane były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament