Zmiana jednoosobowej firmy w spółkę kapitałową nadal podatkowo nie bardzo się opłaci
Od 1 lipca 2011 możliwe będzie przekształcenie działalności osoby fizycznej w spółkę z o.o. lub akcyjną. Niestety, w tym wypadku nie zagwarantowano zachowania ciągłości praw i obowiązków podatkowych, co znacznie zmniejsza korzyści z takiej restrukturyzacji
Tego dnia wejdą w życie przepisy ustawy z 25 marca 2011 o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, nazywanej potocznie – mocno na wyrost – „ustawą deregulacyjną”.
Ustawa umożliwia przekształcenie działalności gospodarczej wykonywanej we własnym imieniu przez osobę fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową (nowy art. 551 § 5 kodeksu spółek handlowych, k.s.h.). Umożliwi to osobom fizycznym przeniesienie działalności gospodarczej do spółki kapitałowej z zachowaniem ciągłości prawnej (sukcesji).
„Kodeksowe” przekształcenie działalności będzie alternatywą dla dotychczas stosowanego (obarczonego wieloma wadami) wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki kapitałowej.
Przyjrzyjmy się skutkom podatkowym (w podatkach dochodowych) takiego przekształcenia i porównajmy nowe rozwiązania z nadal obowiązującymi przepisami regulującymi „aportowy” wariant przekształcenia.
Sukcesja cywilnoprawna
Istotą przekształceń podmiotów jest zachowanie ciągłości praw i obowiązków (sukcesja). O ile sukcesja jest naturalnym rozwiązaniem w przypadku przekształceń osób prawnych, o tyle przekształcenie działalności osoby fizycznej w spółkę kapitałową z natury rzeczy zakłada odrębność podmiotów (przekształceniu podlega nie sam podmiot, ale przedmiot działalności).
Nawet specyfika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta