Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas rynków wschodzących

07 czerwca 2011 | Ekonomia | Grzegorz Siemionczyk
Mark Otty
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa
Mark Otty

Rozmowa: Mark Otty, partner zarządzający Ernst & Young na Europę, Afrykę i Bliski Wschód

Rz: Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że w perspektywie dwóch lat wartość światowych inwestycji w kapitał trwały w stosunku do PKB przekroczy 25 proc. Ten inwestycyjny boom jest przede wszystkim udziałem tzw. rynków wschodzących. Czy faktycznie stanowią one nowy napęd światowej gospodarki?

Mark Otty: Zdecydowanie tak. Gdy rozmawiamy z naszymi klientami i innymi uczestnikami rynków, wyraźnie widać, że jeśli chodzi o inwestycje, coraz większy nacisk kładą oni na rynki wschodzące. Ma to wiele przyczyn. Przykładowo, spośród miliarda mieszkańców Afryki dwie trzecie ma mniej niż 23 lata. Bardzo podobnie jest w Indiach czy Ameryce Łacińskiej. Taka struktura demograficzna jest bardzo atrakcyjna dla producentów dóbr konsumpcyjnych, spółek z sektorów telekomunikacyjnego, rolnego, wydobywczego.

Jak ocenia pan perspektywy polskiej gospodarki? W ostatnich latach byliśmy wprawdzie na tle pogrążonej w recesji Europy zieloną wyspą, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament