Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy do finansowania zakupów stosuje się przepisy o kredycie konsumenckim

07 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Sprzedaż na raty, odroczenie terminu płatności, rozłożenie ich w czasie mogą być sposobami na uatrakcyjnienie oferty i zwiększenie obrotów. Jednak warto pamiętać, że udzielanie pożyczek lub kredytów regulują specjalne akty prawne

 

Zakupy agd na raty, nabycie samochodu lub remont mieszkania za pożyczone pieniądze, wyjazd na wakacje dzięki ekspresowej pożyczce – konsumenci często korzystają z takich ofert, chcąc poprawić swój standard życia.

Dla przedsiębiorców to szansa na uatrakcyjnienie oferty i dostosowanie jej do osób, których nie stać na dokonanie jednorazowej zapłaty za towar lub usługę. W konsekwencji daje to możliwość zwiększenia obrotów i przychodów.

Warto jednak pamiętać, że taki system prowadzenia działalności wiąże się automatycznie z udzielaniem kredytów lub pożyczek. Oczywiście nie zawsze będą one przyznawane bezpośrednio przez przedsiębiorcę handlowca (sprzedawcę, usługodawcę), lecz  przez współpracujące z nim wyspecjalizowane instytucje finansowe.

To one, a nie np. sprzedawca agd będzie w takim wypadku kredytodawcą. Być może jednak to właśnie sprzedawca weźmie na siebie finansowanie konsumenta. Czym zatem jest kredyt konsumencki?

Środki na zakupy...

Problematykę tę reguluje ustawa o kredycie konsumenckim (DzU z 2001 r. nr 100, poz. 1081 ze zm.). Zgodnie z art. 2 umowa o takim kredycie to porozumienie, na mocy którego przedsiębiorca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci.

W szczególności za taką uznaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament