Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy na pewno nie pożyczaj?

07 czerwca 2011 | Rzeczpospolita Samorządna | RAFAŁ PETSCH

Ostatnio rozgorzała w Polsce bardzo potrzebna dyskusja o sposobie ograniczania zadłużenia publicznego. Ale nie ma tu prostych rozwiązań, co pokazuje debata na temat zadłużenia samorządów

Ważne jest, by nie wylać dziecka z kąpielą: nie blokować inwestycji samorządów wspieranych pieniędzmi z UE, a jednocześnie tworzyć takie ramy legislacyjne, które pozwolą na rozsądne zadłużanie, m.in. dzięki nowym możliwościom finansowania postępu cywilizacyjnego tak potrzebnego naszym miastom i regionom.

Spore kontrowersje wzbudziło rozporządzenie ministra finansów z grudnia 2010 roku, które zmieniło sposób liczenia przez jednostki samorządu terytorialnego wysokości zadłużenia. Po doliczeniu np. zobowiązań z tytułu umów forfaitingowych, leasingowych czy partnerstwa publiczno-prywatnego część samorządów stanęła w obliczu realnej możliwości przekroczenia ustawowych wskaźników poziomu zadłużenia. Podlegające dyskusji są również plany ministra finansów na ograniczenie deficytu samorządów. Zgodnie z nimi deficyt jednostki nie mógłby przekraczać 4 proc. dochodów tejże jednostki w 2012 roku i następnie relacja ta miałaby się stopniowo obniżać tak, by docelowo w 2015 roku osiągnąć zaledwie 1 proc.

Rozluźnienie polityki fiskalnej na poziomie centralnym ma negatywny wpływ na postrzeganie przez banki i inwestorów jednostek samorządowych, a co za tym idzie, wzrost kosztów finansowania dla sektora publicznego. Trzeba więc wypracować system, który ograniczając dług publiczny, nie wpłynie na zmniejszenie naszej zdolności do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament