Wakacje obejmują tylko czas aktywności zawodowej
Co do zasady urlop wypoczynkowy przypada wyłącznie na dni pracy podwładnego. Błędem więc jest rozpisywanie go i udzielanie na dni wolne od zajęć służbowych
Ta prawidłowość nie sprawia kłopotów tylko zatrudniającym w podstawowym systemie czasu pracy, gdy podwładni świadczą zadania od poniedziałku do piątku.
Dobowy wymiar i w godzinach
Ale ona tak samo obowiązuje pracodawców, bez względu na stosowany system czasu pracy w firmie czy wymiar etatu. Tak stanowi art. 1542 § 1 k.p. Liczy się bowiem tylko ten dzień, kiedy zatrudniony ma pracować.
Przykład 1
Pani Joanna pracuje od poniedziałku do piątku po osiem godzin dziennie i chce wykorzystać trzy dni wakacji od środy do końca tygodnia. Trzy dni urlopu oznaczają, że pracodawca ujmie jej z puli wakacji 24 godziny (3 x 8 godzin).
Gdyby pani Joanna była zatrudniona w taki sposób, że jeden dzień miałaby wolny, np. środę, wówczas wniosek urlopowy na część tygodnia objąłby tylko czwartek i piątek.
Na taki sposób postępowania wskazuje druga część tego przepisu: dawanie urlopu na dni pracy, zgodnie z obowiązującym zatrudnionego rozkładem czasu pracy oraz wymiarem godzinowym. Należy przy tym pamiętać o kolejnej ważnej regule. Tym bardziej że wielu pracodawcom i ona przysparza kłopotów.
Zgodnie z art. 1542 § 2 k.p. przy udzielaniu wakacji jeden dzień urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta