Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy da się reanimować mediacje

07 czerwca 2011 | Prawo | Danuta Frey

Procedura mediacyjna traci rację bytu, bo nie osiąga celu, dla którego ją wprowadzono

Podczas Forum Debaty Publicznej, które odbędzie się jutro z udziałem prezydenta, mają być przedyskutowane konieczne zmiany w postępowaniu administracyjnym i przed sądami administracyjnymi.

Wymagają ich m.in. postępowania mediacyjne i uproszczone, które w obecnym kształcie się nie sprawdziły. Okazją do tego powinna się stać nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym rozpoczęły się już prace nad jej projektem.

Zanikająca procedura

Obie te instytucje wprowadzono w 2004 r. wraz z reformą sądownictwa administracyjnego. Od tego czasu liczba mediacji malała. O ile w 2004 r. w sądach administracyjnych wszczęto 679 postępowań mediacyjnych, głównie w sprawach podatkowych, o tyle rok później było już ich tylko 205, a w roku ubiegłym 11, z których załatwiono dwa. W wielu sądach nie rozpoznano ani jednej sprawy w tym trybie, w innych po kilka, podczas gdy w 2010 r. wojewódzkie sądy administracyjne załatwiły 61 tys. skarg.

– Postępowania mediacyjne mają obecnie znikome zastosowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8947

Spis treści
Zamów abonament