Czy da się reanimować mediacje
Procedura mediacyjna traci rację bytu, bo nie osiąga celu, dla którego ją wprowadzono
Podczas Forum Debaty Publicznej, które odbędzie się jutro z udziałem prezydenta, mają być przedyskutowane konieczne zmiany w postępowaniu administracyjnym i przed sądami administracyjnymi.
Wymagają ich m.in. postępowania mediacyjne i uproszczone, które w obecnym kształcie się nie sprawdziły. Okazją do tego powinna się stać nowelizacja ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W Naczelnym Sądzie Administracyjnym rozpoczęły się już prace nad jej projektem.
Zanikająca procedura
Obie te instytucje wprowadzono w 2004 r. wraz z reformą sądownictwa administracyjnego. Od tego czasu liczba mediacji malała. O ile w 2004 r. w sądach administracyjnych wszczęto 679 postępowań mediacyjnych, głównie w sprawach podatkowych, o tyle rok później było już ich tylko 205, a w roku ubiegłym 11, z których załatwiono dwa. W wielu sądach nie rozpoznano ani jednej sprawy w tym trybie, w innych po kilka, podczas gdy w 2010 r. wojewódzkie sądy administracyjne załatwiły 61 tys. skarg.
– Postępowania mediacyjne mają obecnie znikome zastosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta