Świadczenie ustalone na ogólnych zasadach
Osoby, które co najmniej przez 15 lat były zatrudnione przy pracy szczególnej mogą uzyskać emeryturę pomostową w obniżonym o pięć lat wieku emerytalnym. Muszą do tego udowodnić okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
Ustawa przewiduje dwie możliwości uzyskania uprawnień do emerytury pomostowej. Pierwsza dotyczy wszystkich osób objętych jej regulacjami i przewidziana jest w art. 4 tej ustawy (będziemy ją określać jako emerytura pomostowa na ogólnych zasadach).
Druga możliwość dotyczy tylko niektórych grup pracowników wykonujących ściśle określone prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Najpierw jednak o tym pierwszym wariancie.
Zgodnie z art. 4 ustawy pomostowej pomostówka przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r., który spełnia łącznie następujące warunki:
- osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,
- posiada co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
- przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w nowych wykazach lub prace w szczególnych warunkach (w szczególnym charakterze) wymienione w starych wykazach,
- po 31 grudnia 2008 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta