Szybko i wygodnie, jednak bez gwarancji sukcesu
Przewaga funduszu nad samodzielnym inwestowaniem polega na możliwości operowania niewielkimi kwotami, za które kupujemy ułamki akcji różnych spółek i ułamkowe części papierów dłużnych o wysokich nominałach
Niezależnie od strategii realizowanych przez fundusze inwestycyjne, podstawowe zasady ich działania są takie same. Przede wszystkim klient zwolniony jest z podejmowania decyzji, w jakie konkretnie instrumenty zostaną zainwestowane jego pieniądze. Ich doborem zajmują się zarządzający. Zwłaszcza przy inwestowaniu w akcje oczywiste jest, że końcowa rentowność inwestycji zależy od tego, jakie papiery znajdują się w portfelu. Na rynku są bowiem akcje, których kurs rośnie szybciej niż rynkowe indeksy, ale też takie, które przynoszą straty.
Ta sama zasada dotyczy inwestowania w papiery dłużne. Rentowność różnych typów obligacji skarbowych, które są dostępne w tym samym czasie, może być zupełnie inna. Notowania tych papierów na rynku wtórnym są uzależnione m.in. od poziomu inflacji, stóp procentowych i od przewidywanych zmian tych wskaźników. Aby wycisnąć z tego rynku maksimum, trzeba mieć wiedzę i doświadczenie.
Kupujesz udział w zróżnicowanym portfelu
Zaletą inwestowania w fundusze jest rozproszenie ryzyka dzięki temu, że klient kupuje udział w bardzo zróżnicowanym portfelu inwestycyjnym. Fundusz dysponuje setkami milionów złotych, więc może ulokować pieniądze w różnorodne aktywa. Natomiast indywidualny inwestor, który ma do dyspozycji kilka – kilkanaście tysięcy złotych, może w najlepszym razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta